Sections

Weather Forecast

Close

Winners crowned at Mitchell Tennis Classic

Mitchell's Jared Suelflow returns a shot during the Mitchell Tennis Classic on Sunday at Hitchcock Park. (Ryan Deal/Republic)

A total of 87 players competed at the United State Tennis Association-sanctioned Mitchell Tennis Classic over the weekend at Hitchcock Park. There were 28 players from Mitchell.

Mitchell's Jared Suelflow finished second in the 18-year-old boys singles division. He lost to Aidan DeBoer of Sioux Falls (6-1, 6-4) in the title match.

Mitchell's Liam Fergen was the consolation champion in the 14-year-old boys singles division. Mitchell's Drake Jerke went 3-1 in round robin play in the 12-year-old boys singles division.

On the girls side, Mitchell's Sarah Zimmerman won the consolation champ in the 18-year-old girls singles division. Mitchell's Atlanta Stahle was the 14-year-old girls singles consolation winner.

Mitchell's Madison Bohlen teamed up with Sioux Falls' Johana Brower to win the 16-year-old girls doubles title. Bohlen was also the consolation runnerup in the 16-year-old girls singles division.

YOUTH TENNIS

Mitchell Tennis Classic

At Hitchcock Park, Mitchell

BOYS

18 Singles

Quarterfinals

(1) Aidan DeBoer d. Peyton Fischer, 6-2, 3-6, 10-4

Jacob Dahme d. Taron Olson, 6-0, 6-1

Will Fischer d. Griffin White, 6-0, 6-1

(2) Jared Suelflow d. Jackson Ellis, 6-3, 6-1

Semifinals

DeBoer d. Dahme, 6-3, 6-4

Suelflow d. Fischer, 7-5, 6-1

Finals

DeBoer d. Suelflow, 6-1, 6-4

Consolation Finals

Jackson Ellis def. Peyton Fischer, 6-2, 6-7 (7), 10-2

1

16 Singles

Round of 16

Ben Helleloid d. Max Riker, 6-0, 6-0

Jace Grosdidier d. Casey Miller, 6-1, 6-4

Kade Jerke d. Ross Oren, 6-0, 6-2

(4) Nathan Zimmerman d. Jason Min, 6-2, 6-0

Cameron Miller d. D'Marcus Waterbury, 6-0, 6-1

Quarterfinals

(2) Drew Veflin d. Ben Helleloid, 6-1, 6-1

(3) Landon DeBoer d. Grosdidier, 6-0, 6-1

Kade Jerke d. (4) Zimmerman, 6-1, 6-1

(1) Gavin Schmit d. Cameron Miller, 6-1, 6-1

Semifinals

DeBoer d. Veflin, 4-6, 6-0, 10-3

Schmit d. Jerke, 6-4, 6-4

Finals

Schmit d. DeBoer, 4-6, 6-4, 10-7

Consolation

First Round

Oren d. Min, 6-2, 5-7, 10-6

Semifinals

Waterbury d. Oren, 5-7, 6-4, 10-6

Miller d. Riker, 6-1, 6-4

Finals

Miller d. Waterbury, 6-1, 6-2

14 Singles

Round of 16

(2) Gage Becker d. Liam Fergen, 6-2, 6-3

Tyler Loecker d. Rodrigo Agosto, 6-0, 6-1

Micah Ardry d. (3) Jacob Morgans, 6-1, 6-1

Joshua Grosdidier d. Aidan Patrick, 6-0, 6-1

Macon Larson d. Nick Freeman, 6-0, 6-0

(4) Adam Kays d. Roger Puterbaugh, 6-4, 6-4

Jacob Meester d. Connor Thelen, 7-6 (6), 6-2

(1) Noah Morgans d. Ryan Schulte, 6-0, 6-0

Quarterfinals

Becker d. Loecker, 6-2, 6-0

Ardry def. Grosdidier, 6-4, 6-2

Kays d. Larson, 2-6, 6-0, 10-7

Morgans d. Meester, 6-0, 6-0

Semifinals

Becker d. Ardry, 3-6, 6-3, 10-5

Morgans d. Kays, 6-7 (4), 6-1, 10-3

Finals

Morgans d. Becker, 7-6 (5), 3-6, 12-10

Consolation

First Round

Fergen d. Agosto, 7-6 (5), 6-0

Patrick d. Morgans 6-1, 7-6 (5)

Puterbaugh d. Freeman, 6-1, 7-5

Thelen d. Schulte, 6-1, 6-7 (5), 10-5

Semifinals

Fergen d. Patrick, 6-4, 6-3

Thelen d. Puterbaugh, 5-7, 6-2, 10-3

Finals

Fergen d. Thelen, 6-2, 4-6, 10-7

12 Singles

Round Robin

Drake Jerke d. Timothy Kong, 6-3, 7-5

Jeffrey Min d. Kolden Bannwarth, 6-1, 6-2

Jerke d. Bannwarth, 6-0, 6-0

Kong d. Joshua Brower, 4-6, 6-4, 10-5

Brower d. Bannwarth, 6-0, 6-0

Jerke d. Min, 6-0, 7-5

Brower d. Min, 7-6 (3), 6-4

Kong d. Bannwarth, 6-0, 6-2

Kong d. Min, 6-3, 7-6 (4)

Brower d. Jerke, 7-5, 3-6, 10-6

18 Doubles

Semifinals

Fischer/Fischer d. Suelflow/White, 6-3, 6-3

Dahme/DeBoer d. Ellis/Olson, 6-4, 6-3

Finals

Fischer/Fischer d. Dahme/DeBoer, 2-6, 7-5, 10-8

16 Doubles

Quarterfinals

Grosdidier/Zimmerman d. Oren/Waterbury, 6-1, 6-0

Jerke/Miller d. Riker/Tupper, 4-6, 6-0, 11-9

Kays/Veflin d. Miller/Min, 6-0, 6-0

Semifinals

Jerke/Miller d. Grosdidier/Zimmerman, 7-6 (5), 6-3

DeBoer/Schmit d. Kays/Veflin, 6-3, 6-4

Finals

DeBoer/Schmit d. Jerke/Miller, 6-4, 6-4

Consolation

Quarterfinals

Oren/Waterbury d. Riker/Tupper, 3-6, 6-2, 11-9

Finals

Miller/Min d. Oren/Waterbury, 2-6, 6-3, 10-5

14 Doubles

Quarterfinals

Grosdidier/Larson d. Mahowald/Meester, 6-2, 6-0

Patrick/Thelen d. Brower/Morgans, 6-2, 4-6, 10-8

Loecker/Puterbaugh d. Agosto/Fergen, 6-3, 6-2

Semifinals

Grosdidier/Larson d. Patrick/Thelen, 6-3, 6-3

Becker/Morgans d. Loecker/Puterbaugh, 6-0, 6-3

Finals

Becker/Morgans d. Grosdidier/Larson, 7-5, 6-3

Consolation

Quarterfinals

Mahowald/Meester d. Brower/Morgans, 6-4, 6-2

Finals

Mahowald/Meester d. Agosto/Fergen, 6-2, 6-1

GIRLS

18 Singles

Round of 16

Sydney Rott d. Lori White, 1-0 (def)

Peyton Forney d. Sydney Larson, 6-0, 6-2

Rachael Fanciullo d. Grace Jones, 6-0, 6-1

Avery Larson d. Bailey Roden, 6-0, 6-1

Samantha Pooley d. Kayla Chamberlain, 6-1, 6-1

Lacee Fedeler d. Rachel Schmahl, 6-1, 6-2

Tatum Olson d. Sarah Zimmerman, 6-4, 6-3

Quarterfinals

Rott d. Forney, 6-0, 5-7, 10-4

Fanciullo d. Larson, 6-1, 5-7, 10-4

Pooley d. Fedeler, 6-0, 6-2

Brower d. Olson, 6-1, 6-1

Semifinals

Rott d. Fanciullo, 6-4, 6-1

Brower d. Pooley, 6-0, 6-2

Finals

Brower d. Rott, 6-3, 6-4

Consolation

First Round

Chamberlain d. Schmahl, 1-6, 6-4, 10-2

Consolation

Roden d. White, 6-4, 6-3

Zimmerman d. Chamberlain, 6-4, 6-3

Finals

Zimmerman d. Roden, 6-3, 6-3

16 Singles

Round of 16

Katelyn Nesheim d. Jane Ardry, 4-6, 6-3, 15-13

Johana Brower d. Abigail Armstrong, 6-0, 6-0

Maddie Binder d. Madison Bohlen, 6-7 (5), 6-3, 10-3

Josephine Krajewski d. Olivia Armstrong, 6-3, 6-4

Quarterfinals

Allison Eichacker d. Nesheim, 6-3, 6-0

Brower d. Hannah Hatch, 6-1, 6-0

Vanessa Wittenberg d. Binder, 6-2, 6-0

Ainsleigh Scott d. Josephine Krajewski, 6-2, 6-3

Semifinals

Brower d. Eichacker, 6-3, 6-1

Scott d. Wittenberg, 6-3, 6-3

Finals

Brower d. Scott, 6-4, 6-0

Consolation

Quarterfinals

Armstrong d. Hatch, 6-3, 6-3

Semifinals

Ardry d. Armstrong, 7-6 (2), 6-4

Bohlen d. Armstrong, 6-3, 6-2

Finals

Ardry d. Bohlen, 6-3, 6-0

14 Singles

Round of 16

Alastrina Scott d. Julia Platt, 6-4, 6-0

Julia Wiedmeier d. Olivia Huber, 6-4, 6-3

Abigail Sherrill d. Kiersten Bathke, 6-4, 6-0

Quarterfinals

Adelyn Jackson d. Scott, 6-2, 6-2

Wiedmeier d. Atlanta Stahle, 6-1, 6-3

Audrey Rubish d. Abigail Sherrill, 6-3, 6-4

Kayla Harvey d. Elise Dobbs, WD (ill)

Semifinals

Jackson d. Julia Wiedmeier, 6-4, 6-3

Harvey d. Rubish, WD (inj.)

Finals

Jackson d. Harvey, 6-4, 6-1

Consolation

Quarterfinals

Stahle d. Huber, 1-6, 6-4, 10-5

Semifinals

Stahle d. Platt, 6-0, 6-0

Bathke d. Dobbs, WD

Finals

Stahle d. Bathke, Def (late)

12 Singles

Round Robin

Josie Heyn d. Amber Moller, 6-1, 6-1

Heyn d. Kamryn Thelen, 6-0, 6-0

Moller d. Thelen, 6-3, 6-0.

18 Doubles

Quarterfinals

Hatch/Rott d. Olson/Schmahl, 6-1, 6-3

Eichacker/Forney d. Fedeler/White, 6-1, 6-0

Larson/Pooley d. Jones/Larson, 6-4, 6-3

Brower/Fanciullo d. Roden/Zimmerman, 6-0, 6-0

Semifinals

Hatch/Rott d. Eichacker/Forney, 6-7 (4), 6-3, 10-8

Brower/Fanciullo d. Larson/Pooley, 6-2, 6-1

Finals

Brower/Fanciullo d. Hatch/Rott, 6-0, 6-3

Consolation

Quarterfinals

Fedeler/White d. Olson/Schmahl, 6-0, 6-4

Fedeler/White d. Roden/Zimmerman, def

16 Doubles

Semifinals

Bohlen/Brower d. Binder/Krajewski, 6-0, 6-1

Scott/Wittenberg d. Armstrong/Armstrong, 6-4, 6-2

Finals

Bohlen/Brower d. Scott/Wittenberg, 6-3, 7-6 (5)

Consolation

Finals

Armstrong/Armstrong d. Binder/Krajewski, 6-4, 6-2

14 Doubles

Quarterfinals

Harvey/Rubish d. Huber/Stahle, 3-6, 6-4, 11-9

Semifinals

Sherrill/Wiedmeier d. Harvey/Rubish, WD (inj.)

Jackson/Nesheim d. Moller/Platt, 6-1, 6-1

Finals

Jackson/Nesheim d. Sherrill/Wiedmeier, 6-3, 6-2

Consolation

Finals

Huber/Stahle d. Moller/Platt, 6-1, 6-1

Advertisement
randomness